Historia spotkań z GKS Bełchatów

Dodano: 31 maja 2018 | 23:00
Po raz jedenasty w historii, a po raz dziesiąty o ligowe punkty zagra w sobotę Radomiak z GKS Bełchatów. Ostatnie trzy mecz zieloni rozstrzygali na swoją korzyść.
Historia meczów Radomiaka z GKS Bełchatów ma swój początek w II-ligowym sezonie 1993/1934. Pierwszy, historyczny mecz, który odbył się w Bełchatowie, zakończył się wygraną Radomiaka 1:0. Gola na wagę zwycięstwa strzelił wówczas Grzegorz Kozieł. W sześciu kolejnych meczach, zielonym ani razu nie udało się wygrać.

Niekorzystną passę nasz zespół przerwał jesienią 2016 roku. Radomiak zawitali do Bełchatowa po 11 latach i po golu Leandro w 88. minucie sięgnął po komplet punktów. Także bramka Brazylijczyka w jesiennym meczu obecnego sezonu przy Narutowicza dała zwycięstwo zielonym, którzy przez większość meczu grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Adama Wolaka. To spotkanie było trzecim z rzędu wygranym meczem z GKS.

Przybliżając historię spotkań, jako ciekawostkę warto wspomnieć mecz z Bełchatowa z sezonu 2004/2005, bo było to jak obecnie spotkanie ostatniej, 34. kolejki. Radomiak jechał wówczas do Bełchatowa już pewny gry w barażu, a od końcowego wyniku zależało jedynie, z kim przyjdzie zielonym stoczyć bój o pozostanie na zapleczu ekstraklasy. Mecz zakończył się zwycięstwem GKS 2:1, a kibice gospodarzy na kilka minut przed końcem nie mogąc doczekać się ostatniego gwizdka i fetowania awansu do ekstraklasy, wbiegli na murawę po koszulki. By można było kontynuować przerwane spotkanie, piłkarze GKS musieli ubrać drugi komplet. Po krótkiej przerwie, gdy mecz wznowiono, sytuacja sprzed kilku minut powtórzyła się.

Doliczając mecz Pucharu Polski z sierpnia 2000 roku, sobotni pojedynek będzie 11. spotkaniem w historii. Trzy ostatnie zwycięstwa poprawiły bardzo niekorzystny bilans, jaki był jeszcze do niedawna, jeśli chodzi o potyczki z zespołem z Bełchatowa (4 zwycięstwa / 1 remis / 5 porażek / bramki 12-14).