Historia spotkań z Ruchem Chorzów

Dodano: 14 listopada 2018 | 22:23
W sobotę do Radomia po 13 latach zawita Ruch Chorzów. Będzie to 11 spotkanie w historii, z czego 6 w Radomiu. Zieloni z Ruchem wygrali u siebie dotychczas tylko raz, właśnie przed 13 laty, jesienią 2005 roku.
Radomiak z Ruchem o ligowe punkty grał dotychczas 9 razy. Raz zespoły zmierzyły się w Pucharze Polski w 1993 roku. Bilans spotkań to 3 zwycięstwa Radomiaka, jeden remis i 6 porażek.

Po raz ostatni Radomiak podejmował Ruch w Radomiu 22 października 2005 roku. Zieloni do meczu z 14-krotnym mistrzem Polski przystępowali po kompromitującej porażce w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie w poprzedniej kolejce przegrali z ostatnim w tabeli Finishparkietem 2:4. Kibice Radomiaka na znak niezadowolenia z postawy zawodników w ostatnich meczach wywiesili na meczu z Ruchem transparent: MACIE BIEGAĆ A STOICIE MACIE STRZELAĆ A TRACICIE MAMY ŚPIEWAĆ A NAS NIE MA, TO TYLE NA TEN TEMAT! i opuścili trybunę pod Gołębnikiem na czas I połowy.

Gościem honorowym na meczu był Kazimierz Górski.

Nasz zespół grając w "9" (za dwie kartki z boiska wylecieli Zbigniew Wachowicz i Aleksandr Osipowicz) odniósł wówczas szczęśliwe zwycięstwo, a dużo zasługi miał w nim bramkarz gości Sebastian Nowak, który można powiedzieć, że podarował w prezencie zwycięskiego gola. Kiedy dochodziła 90 minuta meczu, rzut wolny na 35 metrze wykonywał Tomasz Brzyski. Posłał piłkę w pole karne, jednak nikt z zawodników Radomiaka jej nie przejął. Pewny chwytu piłki był bramkarz Ruchu, ale ta wyślizgnęła mu się z rąk i trafiła do Rafała Szweda, który z najbliższej odległości umieścił ją w siatce.

Radość po zwycięskim golu Rafała Szweda.

W/w zwycięstwo z Ruchem to jedyne, jakie Radomiak odniósł grając przed własną publicznością. We wcześniejszych meczach trzy razy górą był Ruch i raz padł remis. Jesienią 2004 roku w pierwszym meczu przy Struga po awansie do II ligi niebiescy wygrali 1:0, jesienią 1993 roku w 1/8 finału Pucharu Polski 4:1, jesienią 1987 roku padł jedyny remis w dotychczasowych meczach, a wiosną 1985 roku w najwyższej klasie rozgrywkowej chorzowianie wygrali 2:1.

W lipcu br. Radomiak wygrał przy Cichej 2:0 po golach Leandro i Damiana Szuprytowskiego. Co ciekawe był to już trzeci mecz, w którym gol padł już w 1. minucie. Oprócz Leo bardzo szybko do siatki trafił w 2005 roku Daniel Barzyński, a w 1985 roku napastnik Ruchu Mirosław Bąk.

Historia meczów z Ruchem Chorzów

Sezon 2018/2019
Ruch Chorzów - Radomiak Radom 0:2 (0:1) (Leandro 1', Szuprytowski 48')

Sezon 2005/2006
Radomiak Radom - Ruch Chorzów 1:0 (0:0) (Szwed 90')
Ruch Chorzów - Radomiak Radom 2:1 (0:1) (Barzyński 1' - Mikulenas 47', 77')

Sezon 2004/2005
Radomiak Radom - Ruch Chorzów 0:1 (0:1) (Ćwieląg 45')
Ruch Chorzów - Radomiak Radom 0:2 (0:2) (Salami 18', 30')

Sezon 1993/1994
Radomiak Radom - Ruch Chorzów 1:4 (0:3) PP (Wielgus 85' - Gęsior 25', Bednarz 40', Dąbrowski 42', Mosór M. 48')

Sezon 1987/1988
Radomiak Radom - Ruch Chorzów 0:0
Ruch Chorzów - Radomiak Radom 2:1 (1:1) (Bąk 30', Szuster 76' (k) - Wnuk 14')

Sezon 1984/1985
Ruch Chorzów - Radomiak Radom 2:1 (2:0) (Mikulski 8', Szuster 28' - Szymanek 71')
Radomiak Radom - Ruch Chorzów 1:2 (1:2) (Benesz 35' (k) - Bąk 1', Warzycha 19')