Witaj na Stronie Kibiców Radomiaka Radom!

I liga - co warto wiedzieć

Dodano: 23 lipca 2019 | 10:26
I liga - co warto wiedzieć
W weekend startują rozgrywki I ligi. Sezon zapowiada się bardzo interesująco, a awansować do ekstraklasy można nawet z 6. miejsca. Co warto wiedzieć u progu nowego sezonu?
Rozmiar czcionki:A+A-
Awanse i spadki

Drużyny, które na koniec sezonu zajmą miejsca 1-2 awansują do ekstraklasy.

Drużyny, które na koniec sezonu zajmą miejsca 3-6 rozegrają mecze barażowe o awans do ekstraklasy, przy czym:
- drużyny, które zajmą 3. i 6. miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem meczu będzie zespół, który zajął 3. miejsce w tabeli,
- drużyny, które zajmą 4. i 5. miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie zespół, który zajął 4. miejsce w tabeli,
- zwycięzcy w/w meczów rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie zespół zajmujący wyższe miejsce w tabeli. Zwycięzca awansuje do ekstraklasy,
- do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą miejsca 3-6 i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach ekstraklasy w następnym sezonie.

Drużyny, które na koniec sezonu zajmą miejsca 16-18 spadną do II ligi.

***
Tabela

W rozgrywkach I ligi kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów.

W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

1) Przy dwóch zespołach:
- liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
- przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i straconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
- przy dalszej równości, zgodnie z zasadą, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i straconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
- przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
- przy dalszej równości większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach całego cyklu rozgrywek,
- przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w całym cyklu rozgrywek,
- przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w całym cyklu rozgrywek,
- przy dalszej równości, losowanie przeprowadzone przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN.

2) Przy więcej niż dwóch zespołach stosuje się kolejno w/w zasady wyłącznie między zainteresowanymi drużynami.

***
Młodzieżowcy

W meczach o mistrzostwo I ligi drużyny są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego. Młodzieżowcem jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. W sezonie 2019/2020 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1999 roku oraz zawodnik młodszy.

W przypadku rozpoczęcia lub kontynuowania gry w składzie pomniejszonym o wymaganą liczbę zawodników młodzieżowych, drużyna może występować w tak zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełnienia wymaganego limitu zawodników młodzieżowych.

W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego, występującego na pozycji bramkarza, uniemożliwiającej mu kontynuowanie gry (odnotowanej po meczu w sprawozdaniu sędziego) wymiana kontuzjowanego zawodnika może nastąpić na bramkarza nie spełniającego kryterium zawodnika młodzieżowego, a drużyna może kontynuować grę, z pomniejszonym o jeden limitem zawodników-młodzieżowych.

***
Zmiany

Drużyny biorące udział w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi uprawnione są do wymiany trzech zawodników przez cały okres trwania gry.

Na ławce rezerwowych może przebywać nie więcej niż 9 zawodników rezerwowych.

***
Żółte kartki

Zawodnik, który w czasie zawodów mistrzowskich I ligi otrzyma napomnienie (żółta kartka) zostanie automatycznie ukarany według następujących zasad:
- przy 3. napomnieniu – kara pieniężna,
- przy 4. napomnieniu – kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
- przy 6. napomnieniu - kara pieniężna,
- przy 8. napomnieniu – kara dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
- przy 9. napomnieniu – kara pieniężną,
- przy 12. napomnieniu - kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,
- przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (16., 20. itd.) - kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.

***
I liga w Polsacie

Z każdej kolejki Telewizja Polsat Sport przeprowadza bezpośrednią transmisję z dwóch meczów. W poniedziałek o godz. 20:00 na na kanale Polsat Sport emitowany jest Magazyn I ligi.
OSTATNI MECZ
  • Radomiak Radom
    29. kolejka
    2:1
    Widzew Łódź
    Radomiak Radom - Widzew Łódź
Sobota, 18 kwietnia 2026 - godz. 14:45
TABELA EKSTRAKLASY
Lp. Drużyna M Pkt
1.Lech Poznań2949
2.Jagiellonia Białystok2946
3.Górnik Zabrze2946
4.Wisła Płock2945
5.Zagłębie Lubin2944
6.Raków Częstochowa2943
7.GKS Katowice2943
8.Motor Lublin2939
9.Lechia Gdańsk2938
10.Radomiak Radom2937
11.Legia Warszawa2937
12.Korona Kielce2937
13.Cracovia Kraków2937
14.Pogoń Szczecin2937
15.Piast Gliwice2936
16.Arka Gdynia2934
17.Widzew Łódź2933
18.Bruk-Bet Termalica Nieciecza2925
NASTĘPNY MECZ
  • Wisła Płock - Radomiak Radom
    Wisła Płock
    30. kolejka
    vs
    Radomiak Radom
    Niedziela, 26 kwietnia 2026 - godz. 12:15
MAPA SERWISU
© 2004-2026 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved radomiak