Witaj na Stronie Kibiców Radomiaka Radom!

Noworoczny II-ligowy alfabet

Dodano: 26 stycznia 2016 | 11:31
Noworoczny II-ligowy alfabet
W klubach II ligi przygotowania do rundy wiosennej idą pełną parą. Portal "Łączy nas piłka" przygotował ciekawy noworoczny, II-ligowy alfabet.
Rozmiar czcionki:A+A-
Awans - nadrzędny cel, który osiągnąć chcieliby wszyscy, ale walka o jego realizację będzie udziałem tylko nielicznych. Promocja do I ligi jest szansą, aby klub zaistniał poważnie na piłkarskiej mapie Polski. Walka o trzy premiowane bezpośrednim awansem i jedno gwarantujące udział w barażach miejsca wiosną z pewnością nabierze rumieńców. Po rundzie jesiennej wydaje się, że powalczy o nie maksymalnie sześć zespołów, ale Radomiak Radom czy Stal Stalowa Wola na pewno nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Cytując Sławomira Peszkę - oj, będzie się działo!

Beniaminki - spośród czterech ligowych nowicjuszy, jeden wyróżnia się na plus - mowa o Radomiaku Radom, który udowodnił, że potrafi napsuć sporo krwi najlepszym. Piłkarze znad Mlecznej tylko przez kiepską postawę w ostatnich kolejkach nieco odstali od ścisłej czołówki. Dla pozostałych beniaminków wiosna będzie zapewne natomiast trudnym czasem walki o uniknięcie relegacji. Dwóch z nich rok zakończyło w strefie spadkowej - mowa o Polonii Bytom i Gryfie Wejherowo. Do miana ligowego średniaka aspiruje natomiast Olimpia Zambrów i to właśnie drużynie z Podlasia spośród trzech pozostałych obok Radomiaka beniaminków dajemy największe szanse na zachowanie ligowego bytu.

Drogi - dobrze znana, uciążliwa codzienność dla II-ligowców. Scentralizowane rozgrywki przynoszą długie podróże. Najbardziej odczuwają ją gracze Kotwicy Kołobrzeg - droga do Brzeska liczy ponad 800 kilometrów! Niewiele bliżej kołobrzeżanie mają do Niepołomic, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Tychów czy Rybnika. Nic dziwnego, że w meczach wyjazdowych Kotwica wygrała tylko raz. Nadrabia natomiast na własnym terenie, przegrywając tylko jedno z dziesięciu spotkań!

Frekwencja - prym w tej klasyfikacji wiedzie GKS Tychy. Nowy stadion, przebudowa zespołu i nadzieje na awans przyciągały na trybuny rzesze kibiców. Tylko dwukrotnie frekwencja spadła poniżej pięciu tysięcy widzów, a rekord padł podczas spotkania z Rakowem Częstochowa - oglądało je na żywo ponad 11 000 fanów! Takiej publiki nie powstydziłoby się wiele klubów ekstraklasy. Sporo kibiców przyciągały także domowe mecze Radomiaka Radom, Rakowa Częstochowa i Stali Mielec. Tak trzymać!

Janusz Białek - trener, który poprowadził Stal Mielec do mistrzostwa jesieni. Doświadczony szkoleniowiec właściwie poukładał elementy podkarpackiej rozsypanki i jego zespół pewnym krokiem zmierza ku I lidze. Zapewne bardzo cieszy to też samego szkoleniowca, który może mieć okazję do powrotu na centralny szczebel rozgrywek.

Kłopoty - nie wszystkie kluby II ligi mogą ze spokojem patrzeć w przyszłość. W trakcie rundy jesiennej sporo mówiło się o problemach Siarki Tarnobrzeg, ale z jeszcze poważniejszymi problemami muszą zmagać się władze Okocimskiego KS Brzesko. Sytuacja stała się napięta do tego stopnia, że klub bardzo poważnie myśli o wycofaniu zespołu z II-ligowych rozgrywek. Rezygnację złożył już prezes, Marcin Jurkiewicz. Mamy nadzieję, że drużyna przystąpi jednak do rundy rewanżowej i z piłkarskiej mapy Polski nie zniknie kolejny klub.

Leandro - Leandro Pereira, ale to nie miejsce na wspominki o napastniku Club Brugge. Mowa oczywiście o podporze Radomiaka Radom i czołowym strzelcu rundy jesiennej w II lidze. W głównej mierze to od postawy Brazyliczyka zależała dyspozycja całej drużyny beniaminka rozgrywek. A ten nie zawodził - zapisał na swoim koncie czternaście celnych uderzeń i Radomiak nie musi z niepokojem oglądać się za plecy.

Łętocha Sebastian - lider drużyny z Mielca. Stal przewodzi ligowym zmaganiom, a duża w tym zasługa 24-letniego napastnika. Jesienią na swoim koncie zapisał dziesięć trafień, co stanowi niemal 1/3 całego dorobku zespołu. A warto pamiętać, ze Łętocha z powodu kłopotów zdrowotnych był zmuszony odpuścić kilka ostatnich spotkań. Z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa!

Mistrzowie Polski - dwa zespoły walczące w tym sezonie w II lidze mają na koncie tytuł mistrzów Polski. Mowa o Polonii Bytom i Stali Mielec, które biją się o zupełnie inne cele. Piłkarze ze Śląska mają za zadanie wywalczyć utrzymanie w lidze, natomiast gracze z Podkarpacia powalczą o awans na zaplecze ekstraklasy. Trzymamy kciuki!

Niezgoda Jarosław - chyba największy wygrany rundy jesiennej. Napastnik puławskiej Wisły dziewięciokrotnie wpisywał się na listę strzelców, czym zapracował sobie na transfer do Legii Warszawa. 20-latek podpisał 4,5-letni kontrakt ze stołecznym klubem udowadniając, że II liga to świetne pole startowe do dalszej kariery.

Piątka Warchoła - nie tylko Robert Lewandowski potrafi strzelić pięć goli w jednym meczu. Ta sztuka udała się także graczowi Rakowa Częstochowa, Damianowi Warchołowi. 20-letni piłkarz pięciokrotnie znalazł sposób na pokonanie golkipera Nadwiślana Góra, prowadząc swój zespół do efektownego triumfu 6:0. Czapki z głów!

Rozczarowanie - jest nim bardzo słaba postawa Błękitnych Stargard. Zespół Krzysztofa Kapuścińskiego zawodził jesienią, czego efektem jest dopiero szesnasta lokata na koniec roku. Wydawało się, że po rewelacyjnym występie w poprzedniej edycji Pucharu Polski gracze ze Stargardu pójdą za ciosem i włączą się do walki o awans, tymczasem rzeczywistość okazała się bardzo brutalna i czeka ich jedynie walka o zachowanie ligowego bytu.

Sędziowie - ligowi rozjemcy na trzecim poziomie rozgrywek nie mają łatwo. Piłkarze nierzadko zmuszali ich do częstego sięgania do kieszonki. Łącznie w 171 potyczkach sędziowie pokazali 873 żółte kartki (średnio ok. 5 na spotkanie) oraz 49 razy zdecydowali się wykluczyć piłkarzy z gry (średnio w co trzecim meczu).

Twarda gra - piłkarze często nie odstawiali nóg. W związku z tym sędziowie często mieli pełne ręce roboty – najwięcej przy meczach Gryfa Wejherowo. Zamykająca tabelę drużyna grała wyjątkowo twardo, w czego efekcie jej piłkarze wylatywali z boiska z czerwoną kartką aż osiem razy! Z kolei klasyfikację fair play zdominowali gracze Polonii Bytom. Obejrzeli tylko 35 żółtych i żadnej czerwonej kartki. Indywidualnie najostrzej grali Maciej Dampc (Gryf) i Krzysztof Suchecki (Siarka Tarnobrzeg) - obaj jesienią obejrzeli osiem upomnień i dwukrotnie przedwcześnie opuszczali murawę.

Wzmocnienia - kilka klubów zaczęło już zbrojenia przed rundą rewanżową. Celują w tym zwłaszcza drużyny, które czeka bezlitosna walka o utrzymanie. Małą rewolucję przechodzi Legionovia Legionowo, której kadra zubożała o sześciu graczy, jednak ich miejsce zajęło już czterech nowych, a to na pewno jeszcze nie koniec. Sporo zmian zajdzie też na pewno w zamykającym tabele Gryfie Wejherowo - kontrakty podpisali już Łukasz Nadolski i Piotr Okuniewicz, a z klubem pożegnało się już siedmiu graczy. Jedno jest pewne - wiosna będzie interesująca!

Zgrupowania - sześć spośród osiemnastu drugoligowych zespołów wyjedzie w zimę na zgrupowania przygotowawcze do rundy wiosennej. Będą to: Błękitni Stargard, Kotwica Kołobrzeg, Puszcza Niepołomice, Raków Częstochowa, Wisła Puławy i Znicz Pruszków. Żadna z drużyn nie wyjedzie jednak poza granice kraju.

Łączy nas piłka
OSTATNI MECZ
  • Radomiak Radom
    16. kolejka
    1:2
    Stal Mielec
    Radomiak Radom - Stal Mielec
Piątek, 17 września 2023 - godz. 12:30
TABELA EKSTRAKLASY
Lp. Drużyna M Pkt
1.Lech Poznań1637
2.Jagiellonia Białystok1633
3.Raków Częstochowa1632
4.Cracovia Kraków1629
5.Legia Warszawa1628
6.Pogoń Szczecin1625
7.Górnik Zabrze1524
8.Motor Lublin1624
9.Widzew Łódź1522
10.Piast Gliwice1620
11.GKS Katowice1519
12.Stal Mielec1618
13.Zagłębie Lubin1618
14.Korona Kielce1617
15.Radomiak Radom1516
16.Puszcza Niepołomice1511
17.Lechia Gdańsk1611
18.Śląsk Wrocław1510
NASTĘPNY MECZ
  • Motor Lublin - Radomiak Radom
    Motor Lublin
    17. kolejka
    vs
    Radomiak Radom
    Poniedziałek, 2 grudnia - godz. 19:00
MAPA SERWISU
© 2004-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved radomiak