Witaj na Stronie Kibiców Radomiaka Radom!

Cztery kluby I ligi bez licencji. Co to oznacza?

Dodano: 30 maja 2018 | 20:59
Cztery kluby I ligi bez licencji. Co to oznacza?
Bytovia Bytów, Ruch Chorzów, Stomil Olsztyn i Wigry Suwałki decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN nie otrzymały licencji na grę w I lidze w przyszłym sezonie. Co to oznacza w kontekście Radomiaka?
Rozmiar czcionki:A+A-
Póki co wszystkie cztery Kluby mają 5 dni na wniesienie ewentualnego odwołania od decyzji.

Zarówno Ruch, jak i Stomil, nie otrzymały licencji w pierwszym terminie drugi rok z rzędu. W ubiegłym sezonie licencje zostały jednak przyznane obu klubom po długich odwołaniach. Teraz odmowa przyznania licencji dla obu klubów dotyczy ponownie podobnych kwestii co rok temu. Chodzi o finanse.

W kontekście Ruchu Chorzów nie ma to większego znaczenia, bowiem ten i tak żegna się z rozgrywkami I ligi ze względu na spadek sportowy. Stomil nie spełnił dwóch kryteriów finansowych, ale dziś Rada Miasta Olsztyna przegłosowała podwyższenie kapitału zakładowego spółki Stomil Olsztyn SA o 500 tysięcy złotych i jak mówi prezes Stomilu, ta suma pomoże w otrzymaniu licencji na przyszły sezon. Zatem walczący o bezpośrednie utrzymanie bądź ewentualny baraż Stomil zapewne złoży odwołanie i licencję dostanie.

Z otrzymaniem licencji po odwołaniu nie powinny mieć też większego problemu Wigry Suwałki, które nie spełniły kryterium dotyczącego programu rozwoju młodzieży.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia Drutex Bytovii Bytów, a de facto już Bytovii Bytów bez Drutexu. Klub nie wykazał przed Komisją, że jest w stanie dograć do końca sezonu rozgrywkowego 2018/2019. W związku z wycofaniem się głównego sponsora Klubu zdaniem Komisji ryzyko nieprzystąpienia bądź niedokończenia przez Klub rozgrywek 2018/2019 jest bardzo duże. "Mając na uwadze, że głównym celem procesu licencyjnego jest zabezpieczenie ciągłości rozgrywek, powyższa decyzja Komisji jest w pełni uzasadniona." - czytamy w komunikacie. Czy Bytovia skorzysta z możliwości odwołania i tym samym zyska kolejnych kilka dni na znalezienie nowych źródeł finansowania po wycofaniu się głównego sponsora, czy też z odwołania, a tym samym ze startu w rozgrywkach I ligi w przyszłym sezonie zrezygnuje, trudno w obecnej chwili wyrokować, ale głosy płynące z Bytowa są raczej takie, że prędzej czy później klamka zapadnie i Bytovii nie zobaczymy w przyszłym sezonie na boiskach zaplecza ekstraklasy.

Gdyby jednak stało się tak, że po upływie 5 dni na wniesienie odwołania, któraś z decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN uprawomocniłaby się (czyli któryś klub nie wniósłby odwołania) lub też któryś z klubów zdecydowałby o rezygnacji z udziału w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie przed rozegraniem meczów barażowych, to zgodnie z Uchwałą Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczegółowych zasad uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów, skład I ligi zostanie uzupełniony o kluby uprawnione do udziału w meczach barażowych, o ile otrzymają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi. Mówiąc po polsku, 4. miejsce w II lidze i 15. miejsce w I lidze dawałoby grę na tym poziomie w przyszłym sezonie bez konieczności rozgrywania meczów barażowych.

Gdyby jednak do rozegrania meczów barażowych nie było żadnej prawomocnej decyzji o braku uzyskania licencji lub też wycofaniu się z rozgrywek, ale decyzja ta zapadłaby już po rozegraniu barażu, to wówczas skład I ligi zostanie uzupełniony o klub - przegrany w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi.

Podsumowując. Żeby w ogóle liczyć się w grze o I ligę, trzeba zająć 4. miejsce po ostatnim, sobotnim meczu w Bełchatowie. Wygrana Radomiaka z GKS da nam to miejsce bez konieczności oglądania się na poczynania Garbarni Kraków w Puławach. W innym przypadku będziemy zdani na to, co wydarzy się o tej samej porze w Puławach. Wierzymy jednak, że się uda. Dlatego WSZYSCY DO BEŁCHATOWA!

ZOBACZ TAKŻE
Mateusz Radecki zagra w ekstraklasie

Mateusz Radecki zagra w ekstraklasie

19 czerwca 2018 | 22:45
Mateusz Radecki, który dwa lata temu przeniósł się z Radomiaka do Wigier Suwałki, w nowym sezonie zagra w ekstraklasie w barwach Śląsku Wrocław. "Radi" podpisał dwuletni kontrakt z klubem z Dolnego Śląska. »
Radomiak z licencją na grę w II lidze

Radomiak z licencją na grę w II lidze

05 czerwca 2018 | 16:25
Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN przyznała Radomiakowi licencję na grę w II lidze w sezonie 2018/2019. Nasz Klub nie został objęty żadnym nadzorem. »
Kiedyś przeciwko Radomiakowi, dziś na MŚ

Kiedyś przeciwko Radomiakowi, dziś na MŚ

04 czerwca 2018 | 20:44
W poniedziałek selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Adam Nawałka ogłosił 23-osobową kadrę na Mistrzostwa Świata w Rosji. W gronie tym jest trzech piłkarzy, którzy w przeszłości grali przeciwko Radomiakowi. »
STOWARZYSZENIE KIBICÓW RADOMIAKA
STOWARZYSZENIE KIBICÓW RADOMIAKA
OSTATNI MECZ
  • GKS Bełchatów
    34. kolejka II ligi
    0:0
    Radomiak Radom
    GKS Bełchatów - Radomiak Radom
Sobota, 2 czerwca 2018 - godz. 17:00
Radomiak nie zagra w barażu o I ligę. Zieloni w ostatnim meczu sezonu bezbramkowo zremisowali z GKS Bełchatów i dali się na finiszu wyprzedzić Garbarni, która pewnie wygrała w Puławach.
TABELA II LIGI
Lp. Drużyna M Pkt
1.Znicz Pruszków00
2.Widzew Łódź00
3.Stal Stalowa Wola00
4.Skra Częstochowa00
5.Siarka Tarnobrzeg00
6.Ruch Chorzów00
7.Rozwój Katowice00
8.Resovia Rzeszów00
9.Radomiak Radom00
10.ROW Rybnik00
11.Pogoń Siedlce00
12.Olimpia Grudziądz00
13.Olimpia Elbląg00
14.Górnik Łęczna00
15.Gryf Wejherowo00
16.Elana Toruń00
17.Błękitni Stargard00
18.GKS Bełchatów0-2
NASTĘPNY MECZ
FACEBOOK
MAPA SERWISU
© 2004-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved radomiak