Witaj na Stronie Kibiców Radomiaka Radom!

Cztery kluby I ligi bez licencji. Co to oznacza?

Dodano: 30 maja 2018 | 20:59
Cztery kluby I ligi bez licencji. Co to oznacza?
Bytovia Bytów, Ruch Chorzów, Stomil Olsztyn i Wigry Suwałki decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN nie otrzymały licencji na grę w I lidze w przyszłym sezonie. Co to oznacza w kontekście Radomiaka?
Rozmiar czcionki:A+A-
Póki co wszystkie cztery Kluby mają 5 dni na wniesienie ewentualnego odwołania od decyzji.

Zarówno Ruch, jak i Stomil, nie otrzymały licencji w pierwszym terminie drugi rok z rzędu. W ubiegłym sezonie licencje zostały jednak przyznane obu klubom po długich odwołaniach. Teraz odmowa przyznania licencji dla obu klubów dotyczy ponownie podobnych kwestii co rok temu. Chodzi o finanse.

W kontekście Ruchu Chorzów nie ma to większego znaczenia, bowiem ten i tak żegna się z rozgrywkami I ligi ze względu na spadek sportowy. Stomil nie spełnił dwóch kryteriów finansowych, ale dziś Rada Miasta Olsztyna przegłosowała podwyższenie kapitału zakładowego spółki Stomil Olsztyn SA o 500 tysięcy złotych i jak mówi prezes Stomilu, ta suma pomoże w otrzymaniu licencji na przyszły sezon. Zatem walczący o bezpośrednie utrzymanie bądź ewentualny baraż Stomil zapewne złoży odwołanie i licencję dostanie.

Z otrzymaniem licencji po odwołaniu nie powinny mieć też większego problemu Wigry Suwałki, które nie spełniły kryterium dotyczącego programu rozwoju młodzieży.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia Drutex Bytovii Bytów, a de facto już Bytovii Bytów bez Drutexu. Klub nie wykazał przed Komisją, że jest w stanie dograć do końca sezonu rozgrywkowego 2018/2019. W związku z wycofaniem się głównego sponsora Klubu zdaniem Komisji ryzyko nieprzystąpienia bądź niedokończenia przez Klub rozgrywek 2018/2019 jest bardzo duże. "Mając na uwadze, że głównym celem procesu licencyjnego jest zabezpieczenie ciągłości rozgrywek, powyższa decyzja Komisji jest w pełni uzasadniona." - czytamy w komunikacie. Czy Bytovia skorzysta z możliwości odwołania i tym samym zyska kolejnych kilka dni na znalezienie nowych źródeł finansowania po wycofaniu się głównego sponsora, czy też z odwołania, a tym samym ze startu w rozgrywkach I ligi w przyszłym sezonie zrezygnuje, trudno w obecnej chwili wyrokować, ale głosy płynące z Bytowa są raczej takie, że prędzej czy później klamka zapadnie i Bytovii nie zobaczymy w przyszłym sezonie na boiskach zaplecza ekstraklasy.

Gdyby jednak stało się tak, że po upływie 5 dni na wniesienie odwołania, któraś z decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN uprawomocniłaby się (czyli któryś klub nie wniósłby odwołania) lub też któryś z klubów zdecydowałby o rezygnacji z udziału w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie przed rozegraniem meczów barażowych, to zgodnie z Uchwałą Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczegółowych zasad uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów, skład I ligi zostanie uzupełniony o kluby uprawnione do udziału w meczach barażowych, o ile otrzymają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi. Mówiąc po polsku, 4. miejsce w II lidze i 15. miejsce w I lidze dawałoby grę na tym poziomie w przyszłym sezonie bez konieczności rozgrywania meczów barażowych.

Gdyby jednak do rozegrania meczów barażowych nie było żadnej prawomocnej decyzji o braku uzyskania licencji lub też wycofaniu się z rozgrywek, ale decyzja ta zapadłaby już po rozegraniu barażu, to wówczas skład I ligi zostanie uzupełniony o klub - przegrany w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi.

Podsumowując. Żeby w ogóle liczyć się w grze o I ligę, trzeba zająć 4. miejsce po ostatnim, sobotnim meczu w Bełchatowie. Wygrana Radomiaka z GKS da nam to miejsce bez konieczności oglądania się na poczynania Garbarni Kraków w Puławach. W innym przypadku będziemy zdani na to, co wydarzy się o tej samej porze w Puławach. Wierzymy jednak, że się uda. Dlatego WSZYSCY DO BEŁCHATOWA!

ZOBACZ TAKŻE
"Leo" dogonił "Rosę"

"Leo" dogonił "Rosę"

08 grudnia 2018 | 20:40
Dzięki hat-trickowi w meczu z Olimpią Grudziądz, Leandro Rossi Pereira zrównał się ilością goli (97) z Marcinem Rosłańcem - najlepszym strzelcem Radomiaka od czasów gdy karierę zakończył Maciej Jaśkiewicz. »
Głosuj na naszych w XXV plebiscycie Echa Dnia!

Głosuj na naszych w XXV plebiscycie Echa Dnia!

04 grudnia 2018 | 22:21
Trwa głosowanie w Jubileuszowym XXV Plebiscycie Sportowym Echa Dnia. To najstarszy plebiscyt sportowy w regionie radomskim. Wybieramy najpopularniejszych sportowców i trenerów Ziemi Radomskiej za rok 2018. »
Co słychać na budowie Radomskiego Centrum Sportu?

Co słychać na budowie Radomskiego Centrum Sportu?

30 listopada 2018 | 20:27
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2018, ale nie oznacza to niestety końca prac budowlanych na terenie Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga 63. »
STOWARZYSZENIE KIBICÓW RADOMIAKA
STOWARZYSZENIE KIBICÓW RADOMIAKA
OSTATNI MECZ
 • Radomiak Radom
  21. kolejka II ligi
  4:2
  Olimpia Grudziądz
  Radomiak Radom - Olimpia Grudziądz
Niedziela, 2 grudnia 2018 - godz. 13:00
W ostatni meczu w 2018 roku Radomiak wygrał z Olimpią Grudziądz 4:2 i został nowym liderem tabeli. Hat-tricka ustrzelił Leandro, a jedno trafienie dołożył Dominik Sokół.
TABELA II LIGI
Lp. Drużyna M Pkt
1.Radomiak Radom2141
2.Widzew Łódź2039
3.Elana Toruń2136
4.GKS Bełchatów2134
5.Górnik Łęczna2134
6.Stal Stalowa Wola2131
7.Olimpia Grudziądz2131
8.Resovia Rzeszów2029
9.Skra Częstochowa2128
10.Znicz Pruszków2127
11.Gryf Wejherowo2126
12.Ruch Chorzów2125
13.Błękitni Stargard2124
14.Pogoń Siedlce2123
15.Siarka Tarnobrzeg2021
16.Rozwój Katowice2121
17.ROW Rybnik2018
18.Olimpia Elbląg1917
NASTĘPNY MECZ
 • Olimpia Elbląg - Radomiak Radom
  Olimpia Elbląg
  22. kolejka II ligi
  vs
  Radomiak Radom
  Sobota/Niedziela, 2-3 marca 2019 - godz.
FACEBOOK
MAPA SERWISU
© 2004-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved radomiak