Pod kierownictwem Marka Śledzia, nowego dyrektora sportowego Radomiaka rodzi się Akademia Radomiaka - projekt szkoleniowy, edukacyjny, wychowawczy i społeczny.
Relację telewizji ZEBRRA.TV z prezentacji Akademii Radomiaka można obejrzeć w tym miejscu: http://www.zebrra.tv/strona/2402-akademia_radomiaka_na_wzor_mistrza_polski.html
Projekt Akademii Radomiaka został zaprezentowany we wtorkowe popołudnie w Teatrze Powszechnym. Moderatorami konferencji byli znani dziennikarze sportowi, kojarzeni m. in. z programu Liga + Extra, Andrzej Twarowski i Tomasz Smokowski. Przy stole zasiedli prezydent Radomia Radosław Witkowski, prezes Radomiaka Sławomir Stempniewski, dyrektor sportowy Radomiaka Marek Śledź oraz rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego Aneta Mirosz.
Akademia powstanie we współpracy z władzami miasta. Celem jest stworzenie kompleksowego systemu szkolenia młodych zawodników. –
Radomiak przez wiele słynął z bardzo dobrej pracy z dziećmi i młodzieżą. Młodzieżowe kadry osiągały także znakomite wyniki w rywalizacji na arenie ogólnopolskiej. Mam nadzieję, że Akademia Radomiaka to przełom w pracy z utalentowaną młodzieżą i za kilka lat oglądając w telewizji mecze naszej ekstraklasy, a może nawet Champions League, będziemy mogli zobaczyć któregoś z naszych wychowanków – mówił prezydent Radosław Witkowski.
-
Kiedy zdecydowałem się podjęć pracę w Radomiaku zapowiedziałem, że moim celem będzie utworzenie ośrodka szkolenia młodzieży. Dziś to staje się faktem. Tworzymy w Radomiu Akademię Radomiaka, która ma kompleksowo wychowywać i szkolić dziesiątki zdolnych piłkarzy. Wierzę, że zjednoczenie wszystkich ludzi o dobrych sercach, przyniesie znakomite efekty. W jedności siła! – powiedział prezes Sławomir Stempniewski.
Akademia chce jednocześnie stawiać na dwutorowy rozwój młodych zawodników, by mogli oni się odnaleźć także po zakończeniu swoich sportowych karier. Osoby związane z Akademią Radomiaka będą mogły skorzystać m.in. z oferty Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej UTH. Piłkarze mają także uczestniczyć w różnego typu wydarzeniach pozasportowych, czy akcjach społecznych. Aneta Mirosz, rzecznik radomskiego Uniwersytetu podkreśliła, że w ramach projektu, pod tym kątem pracować będą m.in. kierunki Fizjoterapii i Wychowania Fizycznego.
-
Praca z dziećmi i młodzieżą będzie prowadzona w oparciu o nowoczesny projekt szkoleniowy i ściśle sprecyzowany model gry. Jednocześnie chcemy stworzyć całą sieć klubów współpracujących. Na pewno obejmiemy opieką wszystkie te podmioty, które mają w nazwie słowo Radomiak, ale nie zamykamy się także na inne kluby sportowe, z których najlepsi zawodnicy będą mogli zasilić szeregi naszej Akademii. Liczę też na to, że jakość naszej pracy będzie przyciągała uzdolnioną młodzież spoza Radomia. Powyższe zadanie wymaga powołania systemu klas sportowych z innowacją pedagogiczną i wierzę, że w przyszłym roku szkolnym będzie on już w Radomiu funkcjonował. Akademia to nie trampolina, ale fala, która długo wzbiera, by sukcesy przynieść na wiele, wiele lat. Na wychowanie dobrych zawodników potrzeba czasu, często wielu lat. Dlatego musimy przygotować się na ciężką pracę, której efekty mogą być widoczne nawet za 10 lat. Trzeba być jak Kazimierz Deyna w 77 roku, trzeba robić swoje nawet jak gwiżdże na ciebie cały stadion - mówił z kolei dyrektor Akademii Marek Śledź.