PZPN opublikował "Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN. Sezon 2015/16".
Przygotowany przez Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN dokument powstał na podstawie raportów Delegatów Meczowych PZPN oraz Klubowych Koordynatorów ds. Współpracy z Kibicami (SLO), które stanowią oficjalną dokumentację meczową spotkań Ekstraklasy oraz I i II ligi.
Jest to już piąty raport publikowany w formie zestawień tabelarycznych i wykresów, natomiast trzeci obejmujący swoją perspektywą cały sezon. Tym samym możemy odnaleźć w nim zmiany i tendencje, jakie zaszły w standardach organizacji meczów pomiędzy sezonami 2014/15 i 2015/16. W raporcie możemy pozyskać informacje na temat m.in.: frekwencji, oceny stadionowych kiosków gastronomicznych, dostępności obiektów dla osób niepełnosprawnych, warunków pracy mediów, incydentów stadionowych czy też organizacji wejścia kibiców na obiekt.
W kontekście meczów Radomiaka z raportu między innymi dowiemy się o tym, że:
- Stadion Miejski przy ul. Narutowicza 9 był trzecim z najczęściej odwiedzanych stadionów w rozgrywkach II ligi (łącznie 44 148 widzów / średnia na mecz 2 597), tuż za Stalą Mielec (łącznie 50 157 widzów / średnia na mecz 2 950) oraz nieco dalej za GKS Tychy (łącznie 101 388 widzów / średnio na mecz 6 337). Warto odnotować, że oba te zespoły awansowały do I ligi.
- Do najliczniejszych grup kibiców podróżujących za swoją drużyną należały Legia Warszawa w Ekstraklasie (11 046 kibiców na wyjazdach), Arka Gdynia w I lidze (2 831 kibiców na wyjazdach) oraz Radomiak Radom w II lidze (1 735 kibiców na wyjazdach). Nasi fani zanotowali ex aequo z kibicami Rakowa Częstochowa rekord wyjazdowy w II lidze na mecz z GKS Tychy (500 kibiców).
- Najlepiej ocenianymi spikerami na szczeblu rozgrywek II ligi byli spikerzy klubów: GKS Tychy oraz Radomiak Radom.
- W czołówce jeśli chodzi o ocenę pracy znalazł się też kierownika ds. bezpieczeństwa.
- W kontekście organizacji domowych meczów Radomiaka bardzo dobrą ocenę uzyskały obszary związane z: obsługą kibiców niepełnosprawnych, organizacją punktów gastronomicznych, warunkami oglądania meczu przez kibiców, organizacją przyjęcia kibiców drużyny gości czy polityką informacyjną klubu w związku z organizacją meczów. W tym ostatnim aspekcie Radomiak uplasował się na podium, tuż za Stalą Mielec i GKS Tychy.
- Ocenę pozwalającą na zajęcia miejsca w górnej połowie zestawienia uzyskały parkingi dla oficjeli, sanitariaty oraz warunki pracy mediów.
- Słabiej zostały ocenione parkingi dla kibiców oraz organizacja wejścia dla kibiców gospodarzy.
- Raport ma to do siebie, że nie tylko wystawia klubom laurki. W dolnej połowie zestawienia Radomiak znalazł się przy ocenie zorganizowania punktów depozytowych oraz czystości siedzisk.
W ogólnej ocenie organizacji meczów żaden z klubów II ligi nie uzyskał oceny 5.0 (w skali 1-6). Radomiak tak jak większość klubów uzyskał czwórkę z plusem.
TUTAJ MOŻNA ZOBACZYĆ CAŁY DOKUMENT - WYSTARCZY KLIKNĄĆ