Witaj na Stronie Kibiców Radomiaka Radom!

Trzynasty awans w historii

Dodano: 18 czerwca 2015 | 17:38
Trzynasty awans w historii
Wywalczony w środę w Sandomierzu awans do II ligi, to trzynasty w historii klubu awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Radomiak po raz trzeci promocję wywalczył wygrywając w barażach.
Rozmiar czcionki:A+A-
Po raz pierwszy Radomiak cieszył się z awansu w 1948 r. Zieloni jako mistrz podokręgu ubiegali się o awans do I ligi, ale do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej zabrakło wówczas tylko... jednego punktu. Na osłodę Radomiak trafił do nowo tworzonej II ligi, w której grał przez cztery sezony.

Na kolejny awans Radomiak musiał czekać bardzo długo, bo blisko 20 lat. W sezonie 1968/1969 zespół prowadzony przez Leszka Krzysiaka w znakomitym stylu wygrał kielecką okręgówkę i awansował do III ligi. Ten jeden z najbardziej zasłużonych szkoleniowców w historii klubu, z Radomiakiem awansował jeszcze dwukrotnie. W sezonie 1971/1972 ponownie do III ligi, i w sezonie 1974/1975 do II ligi po pamiętnym barażu z Górnikiem Radlin.

Kolejną promocję na zaplecze ekstraklasy Radomiak wywalczył w sezonie 1976/1977, kiedy to w meczu ostatniej kolejki w strugach deszczu pokonał Lubliniankę po golu z rzutu karnego nieżyjącego już Stanisława Kośca.

Największy sukces w historii klubu to oczywiście awans do ekstraklasy w sezonie 1984/1985. I choć przygoda z najwyższą klasą rozgrywką trwała tylko sezon, to mecze z Legią Warszawa, Widzewem Łódź, Lechem Poznań, Górnikiem Zabrze czy ŁKS Łódź w pamięci kibiców i nie tylko pozostaną na zawsze. Awans do I ligi Radomiak wywalczył pod wodzą Józefa Antoniaka. Ten sam szkoleniowiec w sezonie 1992/1993 osiągnął z zielonymi kolejny awans, tym razem był to powrót po czterech latach na zaplecze ekstraklasy.

Kolejny awans, tym razem do III ligi zbiegł się z okrągłą rocznicą 90-lecia tradycji klubu. Właśnie w sezonie 1999/2000 Radomiak po kilku latach tułaczki po niższych ligach cieszył się z promocji do III ligi. Do III ligi zieloni awansowali także w sezonie 2002/2003.

Dziesiąty, jubileuszowy awans to ten w sezonie 2003/2004 po pamiętnych meczach z Tłokami Gorzyce.

Kolejne to, sezon 2008/2009 awans do III ligi i sezon 2011/2012 awans do II ligi. W obu sezonach Radomiak przegrał tylko po jednym meczu. Awans przed trzema laty zieloni przypieczętowali wygrywając w derbach z Bronią Radom po golu w ostatniej minucie doliczonego czasu gry przez Marcina Figla.
OSTATNI MECZ
  • Górnik Zabrze
    34. kolejka
    6:2
    Radomiak Radom
    Górnik Zabrze - Radomiak Radom
Sobota, 23 maja 2026 - godz. 17:30
TABELA EKSTRAKLASY
Lp. Drużyna M Pkt
1.Lech Poznań3460
2.Jagiellonia Białystok3456
3.Górnik Zabrze3456
4.Raków Częstochowa3455
5.GKS Katowice3450
6.Legia Warszawa3449
7.Zagłębie Lubin3448
8.Wisła Płock3446
9.Pogoń Szczecin3445
10.Radomiak Radom3444
11.Korona Kielce3443
12.Motor Lublin3443
13.Widzew Łódź3442
14.Cracovia Kraków3442
15.Piast Gliwice3441
16.Lechia Gdańsk3338
17.Arka Gdynia3436
18.Bruk-Bet Termalica Nieciecza3331
NASTĘPNY MECZ
  • Radomiak Radom - Radomiak Radom
    Radomiak Radom
    1. kolejka
    vs
    Radomiak Radom
    24/25 lipca 2026
MAPA SERWISU
© 2004-2026 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved radomiak