W dzisiejszym odcinku przypomnimy pierwszą część roku 1947, w którym to piłkarze Radomiaka po ubiegłorocznej przygodzie z rozgrywkami o Mistrzostwo Polski, jako najlepsza drużyna w podokręgu brała udział w eliminacjach do nowo powstającej I ligi. Zielonym do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej zabrakło bardzo niewiele, bo zaledwie czterech oczek. W roku 1947 miały miejsce trzy bardzo ważne wydarzenia w historii klubu.
Jak już informowaliśmy w poprzednich odcinkach dotyczących dziejów Radomiaka, w pierwszych latach powojennych w Polce nie było centralnych rozgrywek ligowych. Dopiero w grudniu 1946 roku na zjeździe Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydowano o utworzeniu ekstraklasy. W związku z tą decyzją, od marca do września 1947 roku odbywały się spotkania eliminacyjne o wejście do I ligi. Uczestniczyło w nich 28 zespołów podzielonych na trzy grupy. Radomiak został przydzielony na grupy II a rywalami zielonych były: AKS Chorzów, Cracovia Kraków, Rymer Niedobczyce (Rybnik), RKU (Zagłębie) Sosnowiec, Pomorzanin Toruń, Gedania Gdańsk, Orzeł Golice, ZZK Łódź oraz Grochów Warszawa. W grupie I grały: Wisła Kraków, Polonia Warszawa, Polonia Bytom, KKS Poznań, Polonia Świdnica, Szombierki Bytom, Skra Częstochowa, Ognisko Siedlce, Motor Białystok. W gr. III: Warta Poznań, Garbarnia Kraków, ŁKS Łódź, Tęcza Kielce, Lublinianka Lublin, Czuwaj Przemyśl, WMKS Katowice, KKS Olsztyn, PKS Szczecin. Ustalono, że z każdej grupy do I ligi awansuje po trzy drużyny a zwycięzcy poszczególnych grup rozegrają turniej finałowy, który wyłoni Mistrza Polski.
Zanim jednak piłkarze Radomiaka przystąpili do ligowych zmagań, to miejsce miały dwa bardzo ważne wydarzenia. Po wielu miesiącach starań (przede wszystkim dyrektora Skibińskiego i jego zastępców Antoniego Szwagulińskiego i Kazimierza Świętonowskiego) działaczom Radomiaka udało się wydzierżawić teren przy ulicy Kozienieckiej (obecnie Struga), który przed wojną należał do PTG Sokół.
Drugim istotnym faktem było połączenie Radomiaka z innym czołowym klubem Radomia - Garbarzem. Dzięki fuzji drużyna piłkarska otrzymała poważny zastrzyk w postaci dawnych zawodników warszawskiej Polonii a później Garbarza. Kadrę zielonych zasilili m.in. Kopeć, Malczewski, Stańczuk i Baranowski. Poniżej wycinek z Przeglądu Sportowego opisujący to wydarzenie.
Walkę o wejście do I ligi Radomiak rozpoczął w ostatni dzień marca. W pierwszym spotkaniu zieloni na boisku przy ulicy Narutowicza podejmowali czołowy zespół ze Śląska AKS Chorzów. Mimo, że spotkanie zakończyło się porażką Radomiaka 1:3, to podopieczni Mariana Matyjaśkiewicza pokazali się z dobrej strony, co dobrze rokowało przed kolejnymi meczami. Bramkę dla zielonych zdobył pozyskany z Lechii Gdańsk Stanisław Grządziel. Radomiak w tym meczu wystąpił w składzie: Ciupa ? Adamczyk, Szewczyk, Gibaszewski, Kopeć, Klocek, Krzyżanowski, Pyziak, Grządziel, Gieniwek, Czachor M. Warto jeszcze dodać, że piłkarze wystąpili w nowym komplecie stroi (brązowe koszulki i białe spodenki).
W kolejnych meczach nasz zespół grał ze zmiennym szczęściem. Wysokie wygrane z Orłem Gorlice 5:0, Grochowem Warszawa 11:0, Pomorzaninem Toruń 5:1 czy ZZK Łódź 6:1, Radomiak przeplatał minimalnymi porażkami i w końcowym rozrachunku uplasował się na 5. miejscu. Oto komplet wyników Radomiaka.
Radomiak Radom - AKS Chorzów
1:3
RKU (Zagłębie) Sosnowiec - Radomiak Radom
3:3
Radomiak Radom - Gedania Gdańsk
1:0
ZZK Łódź - Radomiak Radom
1:0
Radomiak Radom - Rymer Niedobczyce (Rybnik)
4:2
Radomiak Radom - Cracovia Kraków
1:1
Grochów Warszawa - Radomiak Radom
2:2
Pomorzanin Toruń - Radomiak Radom
2:0
Radomiak Radom - Orzeł Gorlice
5:0
Radomiak Radom - RKU (Zagłębie) Sosnowiec
2:3
Rymer Niedobczyce (Rybnik) - Radomiak Radom
8:2
Radomiak Radom - Grochów Warszawa
11:0
Radomiak Radom - Pomorzanin Toruń
5:1
AKS Chorzów - Radomiak Radom
2:1
Orzeł Gorlice - Radomiak Radom
3:2
Gedania Gdańsk - Radomiak Radom
1:1
Radomiak Radom - ZZK Łódź
6:1
Cracovia Kraków - Radomiak Radom
2:0
Zieloni w uzbierali w sumie 18 punktów (7 zwycięstw, 4 remisy, 7 porażek) i do premiowanego awansem 3. miejsca zabrakło "tylko" czterech punktów. Awans do I ligi wywalczyły: AKS Chorzów, Cracovia Kraków i Rymer Niedobczyce (Rybnik).
Mimom, że Radomiakowi nie udało się awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, to rok 1947 zapisał się w sposób szczególny w historii klubu, bowiem Marian Czachor jako pierwszy i jedyny jak do tej pory zawodnik Radomiaka dostąpił zaszczytu występu w pierwszej reprezentacji Polski. Miało to miejsce 19. lipca 1947 roku podczas międzypaństwowego spotkania z Rumunią, przegranego przez Polaków 1:2. Za partnerów w ataku miał m.in. Władysława Giergiela i Mieczysława Gracza z Wisły Kraków, Herberta Kulawika z Polonii Bytom oraz samego Gerarda Cieślika z Ruchu Chorzów. Selekcjonerem był wówczas Henryk Reyman. Maryś rozegrał dobre spotkanie, a po jednym z jego zagrań bramkę dla Polski strzelił Gerard Cieślik.
W kolejnym odcinku przypomnimy sezon 1947/1948 w którym, to Radomiak po raz kolejny był bardzo bliski awansu do ekstraklasy. Tym razem zabrakło tylko jednego, jedynego punktu. Ale o tym już w kolejnym odcinku.